Spoj se s námi

Martin Jurek: Jde 3D tiskárna, laserové gravírování a business dohromady?

Rozhovory

Martin Jurek: Jde 3D tiskárna, laserové gravírování a business dohromady?

Martin Jurek: Jde 3D tiskárna, laserové gravírování a business dohromady?

Dnes to bude speciální, protože Martin tady není sám a něco si přinesl. Půjdeme se na to podívat. Co to je?
Toto je gravírovací stroj, zhruba pátý, který jsem postavil. Nyní stavím nový, řeším jiné technologie. Jedná se o vypalování laserem do dřeva, kůže, koženky. Dá se nastavit intenzita podle jakéhokoliv grafického podkladu.

Zabýváš se automatizací různých strojů a tohle byl konkrétně laser. Ale vyráběl jsi i 3D tiskárny. Jak ses k tomu dostal?
Nešlo mi technické kreslení, tak jsem se začal orientovat spíše na techničtější obory. Jelikož Ostrava je průmyslové město, měl jsem různé kontakty, díky kterým jsem se dostal do ryze technických celků, třeba do válcoven, kde jsem i pracoval a tam mě to chytlo. Když jsem potom vyjel na Erasmus do Finska, kde jsem už studoval automatizaci, vracel jsem se s tím, že to bude můj obor, který si na škole vyberu. Byl to čas, kdy 3D tiskárny měly boom. S nimi jsem začal. Hledal jsem téma na bakalářskou práci a nechtěl jsem si vybrat něco, co mi nabízeli. Tak mi vyšli vstříc, když jsem si navrhnul vlastní téma, našel jsem si školitele, s tím jsem to zkonzultoval a nakonec jsem v rámci bakalářské práce stavěl vlastní 3D tiskárnu.

Když už jsem tohle uměl, tak jsem si řekl, žeje škoda to zahodit a začal jsem přemýšlet nad tím, co dále bych mohl stavět. Všiml jsem si, že se dají gravírovat obrázky do dřeva. Je tam obrovský prostor pro nové technologie. Vybral jsem si to jako téma na dizertační, doktorskou práci.

Jak dlouho ti trvalo postavit stroj do funkční podoby?
3D tiskárna a gravírovací stroj jsou dva hodně podobné stroje. Asi tři roky mi trvalo, než jsem zjistil, jak se to staví. Naučil jsem se překonat ty první překážky. Teď ten stroj za dva, tři týdny postavím. Stavím jeden stroj ročně, vždy lepší, než ten předchozí. Teď, když dělám disertační práci, tak mě profesoři tlačí do toho, aby to bylo vědecké. Tedy jak propojení s vědou posunout o nějaký level dále. Což je dobře. Já se tímto způsobem odlišuji od konkurence. Tímhle jsme schopni si vytvořit jiný systém, který bude mít lepší kvalitu.

Jaké větší plány máš s 3D tiskárnami?
Chci dělat velké mapy měst, plánuji to propojit s 3D tiskem, takže to bude tisknout i baráčky a terén.

Aktuálně řešíš to, že sis vyrobil stroje, na nich sis vyrobil věci a samozřejmě ty věci budeš prodávat. Už na začátku jsi řešil, že budeš mít někdy e-shop?
Tak jsem vůbec nepřemýšlel. Motivace pro mě byla zajímavá bakalářka a něco, co mi zůstane. Jsem spíš antipodnikatel, nemám podnikatelskou krev. Napadlo mě to až později.

Jakou mají 3D tiskárny a gravírování budoucnost?
Pořád se dostávají do popředí, zlepšují se technologie. Brzy je každý bude mít doma a spoustu věcí si vytiskne. Já si třeba vytiskl držák na sprchu, který se mi porouchal.

Máme tady dotaz – anonym: V čem vidíš hlavní užitek toho stroje a gravírování?
Chtěl bych časem udělat prolnutí vědy a techniky. Aby to bylo zajímavější, se složitějšími motivy, chci spolupracovat i s umělci a dělat „smart obrazy“. Mám připravenou sérii citátů, které mohou člověku pomoci. Mám životní motto, životní cíl, mohu si ho vizualizovat na dřevo, na stěně v pokoji a každý den se na něj podívat a připomenout si to.

Co jsou pro tebe další kroky v horizontu jednoho roku?
Zítra mám zkoušku z matiky (smích). V rámci zkoušek i zdokonaluji stroje. Za rok mám státnice, budu vyrábět zase jiný stroj. Chtěl bych vymýšlet speciální limitované edice. Například 3D mapa dolů, jako odkaz hornictví v Ostravě.

Celý rozhovor najdete na našem webu businesstalk.cz/rozhovory/martin-jurek/

 

Mediální portál BusinessTalk. Rozhovory s inspirativními lidmi z mnoha různých oblastí. Inspirativní příběhy, ale také odborné "oborové" informace.

Okomentovat

Zanech odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více Rozhovory

Nahoru