Ivo Vondrák: „Ve školství patříme k lepším krajům v České republice.“
Vážení diváci, příznivci našeho kanálu Businesstalk, právě sledujete první rozhovor v tomto roce a také první v našem novém studiu.. Jsem velmi rád, že mohu přivítat hejtmana Moravskoslezského kraje, pana Ivo Vondráka. Dobrý večer.
Pocházím z MS kraje a většinu života jsem tady také prožil. Zajímalo by mě, jak si MS kraj v konkurenci ostatních krajů vede a taky by mě zajímalo, co kraj pro nás mladé připravuje. Můžete zrekapitulovat minulý rok a bylo v něm nějaké prvenství právě našeho kraje?
Je pár věcí, které by stálo za to zmínit. Byli jsme vyhlášeni Chytrým krajem, to znamená, že se tady skutečně věnujeme tomu, čemu se říká chytré technologie. Ukazuje to nový trend, který bychom chtěli tomuto kraji vtisknout. Samozřejmě se něco událo v každé oblasti. Například v oblasti školství se dalo 250 milionů do rozvoje laboratoří. Máme laboratoře s 3D tiskem, virtuální laboratoře, které dáváme k dispozici našim školám. Technický genetický kód, který máme, se dokáže přetavit v něco nového.
Když jsem kandidoval v roce 2016 na pozici hejtmana, tak jsme byli poslední v takzvané soutěži „Místo k životu“. Dnes už jsme na čtvrtém místě od konce, což samozřejmě pořád není to pravé ořechové, ale přeskočili jsme třeba Středočeský kraj. Za ty dva roky se podařilo pootočit kormidlem, protože kraj není rychlá loď, je to tanker, který jede nějakým směrem, má obrovskou setrvačnost.
Druhá věc, která nás vždycky strašně trápila a pořád trápí byly odchody lidí z tohoto kraje. Pohybovalo se to v řádu čtyř tisíc, tři a půl tisíce za rok. V loňském roce byl pokles dva tisíce, což je signál, že se tady něco děje. Pro mladé lidi je zde co nabídnout, protože tady vstupují nové firmy. Například Porsche design, Siemens. Dostává to šmrnc, nejde jen o výrobu, byť je sofistikovaná. Je to úspěch Moravskoslezského inovačního centra. Dnes se sem jezdí dívat z jiných krajů, jak to děláme. Nepopírám to, že jsme využili know-how s Jihomoravským inovačním centrem. Mladí lidé zde mají novou možnost, kterou budou těžko hledat jinde a sice si rozjet svůj byznys.
Rozhovor by mohl být tak široký, že bychom zde mohli sedět celý den. Vypíchl bych věci, které mě zaujaly. První je Místo pro život a druhá jsou odchody lidí. Tím, jak jste byl rektorem na VŠB, máte blízko k mladým. Zajímalo by mě, jestli stále máte jejich pohled na tento kraj. Samozřejmě jsou to startupy a podpora podnikání nejen velkých firem.
Místo pro život je jakýsi systém vícekriteriálního hodnocení krajů. Hodnotí se tam třeba znečištění, věci týkající se podnikání, ale třeba zdravotnictví nebo kultura. Vím, že například ve školství patříme k lepším krajům v České republice. V oblasti kultury na tom vůbec nejsme špatně, když se podíváte, jaká máme divadla, kolik koncertů se tu koná. V létě byl v Dolní oblasti Vítkovic každý den nějaký koncert. Ale jak říkám, nemůžeme se spokojit s tím, že budeme čtvrtí od konce.
Kolik je tam míst?
Každý kraj mimo Prahy. Ta je dnes součástí Krajů České republiky, ale má výjimečné postavení, protože je to metropole.
Co se týká odchodu lidí, není to asi jen problém Moravskoslezského kraje?
Velký vliv na to měl útlum průmyslu, který tady proběhl. Víme dobře, že se zastavila těžba v Ostravě. Za mých mladých let OKD zaměstnávalo deseti tisíce lidí, dnes jich má asi jenom deset tisíc. Je pravda, že tam byla spousta cizinců, kteří přijížděli z Polska a ze Slovenska. Ti odjeli, když přišli o tuto práci.
Celý rozhovor najdete na našem webu businesstalk.cz/rozhovory/ivo-vondrak/